1. HABERLER

  2. YÖREDEN HABER

  3. RİZE

  4. AK Parti Rize'de seçim startını verdi
AK Parti Rize'de seçim startını verdi

AK Parti Rize'de seçim startını verdi

AK Parti Rize İl Danışma Meclisi Toplantısı Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Rize milletvekilleri Osman Aşkın Bak ve Muhammet Avcı ile Rize İl Başkanı İshak Alim, Belediye Başkanı Reşat Kasap ve partililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Türkiye çok titiz ve dikkatli biçimde bu süreci takip ediyor." dedi.

Yazıcı, Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen AK Parti Rize İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 3 Kasım 2002'nin Türk siyasi hayatında dönüşümün tarihi olduğunu belirterek, Türkiye'nin beş ay sonra yerel seçimlere gideceğini, bu seçimlerde AK Parti'ye gönül veren, AK Parti'nin izlediği politikayı onaylayan her bireyin aday adayı olma hakkı bulunduğunu ifade etti.

yazici3-002.jpg

Yazıcı, belediye seçimlerinin hizmet yarışı olduğuna işaret ederek, "Hizmet yarışında bir başka arkadaşımızı dezavantajlı duruma düşürmek için yapmadığı bir fiili, söylemediği bir sözü asla tahvil etmeyeceğiz. Ediyorsak onun durduğu yer ahlaklı bir liman değildir. Meziyetlerimizi, liyakatimizi öne çıkaracağız. Yarışı böyle yapacağız. Ne olursa olsun eninde sonunda yarışan arkadaşlarla ilgili prosedürler işletilmek suretiyle nihai listenin oluşumu için karar verilecek. Karar verecek mekanizmalar belli. Adaylarımızı merkez yoklaması ile belirleyeceğiz." diye konuştu.

ak2-008.jpg

Yerel yönetimler için aday belirlenirken ehliyet ve liyakatın esas alınacağını vurgulayan Yazıcı, şu değerlendirmede bulundu: "Biz siyaseti, millete hizmet etme faaliyeti olarak gören kadroyuz. Adaylarımızın, bizim siyasetimize katkı verecek birikimde, ehliyette olmasını hedefliyor ve arzu ediyoruz. Bunları dikkate almak suretiyle adaylık süreçlerini karara bağlayacağız. İsabet edemediğimiz adaylar da olabilir ama bir konu karara bağlandıktan sonra artık parti içi hukuk açısından partilinin yapması gereken şey verilmiş o kararın arkasında durmaktır. Yarış orada biter."

ak1-009.jpg

- "Böyle gaddar, böyle alçakça icra edilmiş bir eylem yok"

Yazıcı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine de değinerek, "Dünyada bir örneği yok. Böyle gaddar, böyle alçakça icra edilmiş bir eylem yok. Suudlu bir vatandaş, dünyaca tanınan bir gazeteci ülkesinin konsolosluğuna gidiyor ve oradan çıkamıyor. Sonradan anlaşılıyor ki bu adam öldürülmüş." dedi.

Konsoloslukların bir statüsü olduğunu anımsatan Yazıcı, şöyle devam etti: "Oralara girmek ve çıkmakla ilgili zorlaştırılmış prosedürler var. Türkiye çok titiz ve dikkatli biçimde bu süreci takip ediyor hem Türk istihbaratı, hem emniyet güçleri... Bütün bunların yanında kim ne derse desin Türk yargısı, savcılıkları dünyaya parmak ısırtacak şekilde süreçleri yürütüyor, dünyanın bütün gözünü bu olaya toplamasını sağlıyor, hiç taviz vermeden kararlı şekilde adalet, hukuk, insan hakları ve yaşama hakkı çerçevesinde bu hassasiyetini sürdürüyor. Türkiye'yi ve liderini bu değerler konusunda boyun eğdirecek, başkalaştıracak, deforme edecek hiçbir değer yoktur."

yazici4-002.jpg

Toplantıya, AK Parti Rize milletvekilleri Osman Aşkın Bak ve Muhammet Avcı ile AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ve partililer katıldı.

ishakalim.jpg

İl Başkanı İshak Alim AK Parti siyasetinin ana unsurunun millete hizmet etmek olduğunu belirterek, “Bizim siyasetimizin ana unsuru mazlumun yanında yer almak, zalime karşı hakkı haykırmaktır. Bizim siyasetimizin ana unsuru ‘siyasetin tek limanı ahlaktır’ düsturudur. Teşkilatımız için siyaset; ülkemize ve milletimize hizmet etme yolunda bir bayrak yarışıdır. “ dedi.

İl Başkanı Alim yerel seçimler ve aday adaylık sürecine değinerek, “Önümüzde Mart 2019 yerel seçimleri var. Aday adaylık başvurularımız belediye başkanlıklarımız için 05 - 12 Kasım’da yapılacak. Meclis üyelikleri için ise 05 Kasım - 09 Aralık arasında yapılacak. Teşkilatımızdan adaylık düşüncesi olanların istişare etmeden adım atmamalarını bilhassa ifade etmek istiyorum. Aday adayı olup da aday olmayacaklar olacaktır. Lütfen az önce bahsettiğim düsturları unutmayalım. Aday olacakta olmayacakta, AK Parti ailesine yaraşır bir şekilde birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.” diye konuştu.

avci-003.jpg

Teşkilat Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Muhammed Avcı Teşkilat Başkanlığının çalışmalarına değinerek, “Teşkilat Başkanlığı olarak tüm ilçe başkanlarımızdan aday olmak isteyenlerin taleplerini aldık. Rize’de de bununla ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda birbirimizin hukukunu koruyarak ve Genel Merkezimizin de müsaadesi çerçevesinde ilçe başkanlarımızın istifasına onay verildikten sonra istifa etmelerini istiyoruz. İl yönetim kurulu ve ilçe yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın da yine kendi kademe başkanlarıyla istişare ederek ve bütün bilgileri il başkanımızda toplayarak yine o onayların neticesinde istifa etmelerini istiyoruz.  Burada esas itibariyle partimizin omurgası teşkilatlarımızdır. Teşkilatlarımızda herhangi bir boşalmanın olmasını istemiyoruz. Çok kritik bir seçime emin adımlarla ilerliyoruz. Bu kritik seçimi yönetecek arkadaşlarımızı da teşkilatlarımızdan kaybetmek istemiyoruz. Yerel seçim diğer seçimlerle mukayese edildiğinde çok daha zor bir tabloyu karşımıza çıkarıyor. Aday adaylık sürecinde teşkilat mensuplarımızın taraftarlık değil hakemlik etmesini istiyoruz. Belediye başkanlığı aday adaylığı müracaatları geldiği andan itibaren teşkilatlarımızın görüşleri ve kanaatleri özellikle alınacak.” dedi.

bak-006.jpg

Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ise önlerinde çok önemli bir  seçimin olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Mart 2019 karışılacağımız yerel seçimlerde yine Cumhurbaşkanımız liderliğinde hep beraber omuz omuza, kol kola  girerek  bu sınavı da başarıyla vereceğimize yürekten inanıyorum. Özellikle Rize olarak çok büyük destek bekliyoruz. Rize’nin tüm ilçeleriyle başarılı bir sonuca imza atmamız gerekiyor. Bu anlamda teşkilatımıza çok güveniyoruz. Bu zamana kadar destanlar yazan teşkilatımız eminim ki yerel seçimlerde de son derece başarılı bir tablo ortaya koyacaktır. İnanıyorum ki Mart 2019’da yine bir destan yazacağız. Teşkilat demek kardeşlik demektir tek yürek olmak demektir. Cumhurbaşkanımıza vereceğimiz en büyük destek buradan başarılı bir sınav vererek  yerel seçimlerde yine zirveyi yakalamaktır.  Herkesin beklentisi  bizden budur.”
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum