1. YAZARLAR

  2. Osman YAZICI

  3. Sahte bala dikkat!
Osman YAZICI

Osman YAZICI

Yazarın Tüm Yazıları >

Sahte bala dikkat!

A+A-

 

Trabzon’da gazetecilik yaptığımız yıllarda, Samsun-Artvin arasındaki tüm bölgeyi dolaştık. Gitmediğimiz ilçe, uğramadığımız köy kalmadı. Anlayacağınız bölgeyi iyi bilir, yakından tanırız; Hayvancılığı, tarımı ve balcılığı iyi biliriz.

Organik Karakovan balcılığı iyi bilir, gerçek balcıları tanır, nasıl yapıldığını balcılardan öğrendik.

Kara kovanlar, halatlarla büyük Gürgen, Çam veya Kestane ağaçlara yerleştirilir, arada bir bakımı yapılır, arı gelir kendisi konar, zamanı geldiğinde de kovandaki balın yarısı alınır, geri kalanlar ise arılara bırakılırdı. Bu ballara hiçbir katkı maddesi kullanılmaz, her şey doğadan beslenen arıların ballarıydı.

Şimdi, karakovan balların, ya da eski özellikleriyle, katkısız bal üretenlerin sayısı bir elin parmakları geçmeyecek kadar azdır.. En azında yakından tanıdığımız bildiğimiz eski balcılar kalmadı. Yaşlılar ölünce, gençler bu işi devam ettirmediler. İlaç niyetine bulunan gerçek kara kovan balların kilosu da 500 TL’dir.

***

Anzer Balı, zaten herkesin bulması mümkün değildir. Üretim ve tüketimi bellidir.10 yılık siparişler alındı bile. Denetim altındadır.

Balların kiralı Anzerdir. Yanılmıyorsak kilo fiyatı 600-1000 TL’dir. Piyasada “Anzer” balı diye satılan her bal Anzer değildir. Üzülerek ifade ediyoruz ki, sahte tereyağları gibi, sahte ballarda ticari kazanç olmaya devam ediyor.

Üretime, reklama, dağıtıma, ticarete karşı değiliz. Herkes istediğini satabilir, parası varsa reklamını yapabilir. Son aylarda, hatta birkaç yıl içinde bal reklamları yapılıyor. Yedi kavanoz, yanı yedi kilo bal 100 TL’den satılıyor. Özellikleri öyle anlatılıyor ki, şifa kaynağı mübarek. Kanseri yeniyor, ölüyü diriltiyor.

 Gerçek balın reklamı olmaz, herkese yetecek kadar üretilmez, dahası bulunmaz. Bulunsa bile kilosu en az 300-500 TL’dir. Kilosu 20 TL’den satılan bal, nasıl organik gerçek karakovan balıdır, birileri bize izah etsin.

***

Kimse kusura bakmasın. Yedi kilosunu, yanı yedi kavanozu 100 TL’den satılan bal, olsa olsa şuruptur, şekerdir, katkılıdır, ya da Batum’da, Tiflis’te kilosu 14 TL’den satılan ballardır. Gerçek Organik bildiğimiz Karakovan balı kesinlikle değildir. Milleti kandırmayalım.

Bazı balcılar, milleti kandırıyor. Peki Tarım Bakanlığı ne işe yarıyor? Milleti kandıranlara,sahte bal satanlara neden işlem yapmaz veya buna izin verir anlamış değilim

O reklamlardaki ballar kesinlikle sahtedir.

Şeker bile değildir…

Okurlarım bunları bilsin.

Ankara’dan sevgiler..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Yeni dezenformasyon yasası ve kişisel verilerin korunması kanununa göre; kişilik haklarına yönelik her türlü yayın suç teşkil ettiğinden, kurallara aykırı yorumlar onaylanmamaktadır. Lütfen bir aşağıdaki facebook yorumları bölümünü kullanınız